Не само навременното прибиране на реколтата от чесън е решаващо за неговото съхранение през зимата. Опитните градинари знаят много добре, че правилната грижа и прибирането на добивите в подходящия момент са само половината от битката. В случая е важно правилното изсушаване, както и премахването на определени части от главите като корени и листа.
Ако 3-те долни листа са пожълтели и изсъхнали - това е ясен знак за прибиране на реколтата. Но за дългосрочното съхранение е важно да се предприемат и правилните действия след това. Благодарение на тях главите ще запазят сочността и полезните си свойства цяла зима.
Трикове за по-дълго съхранение на чесъна през зимата
Изкопаният чесън трябва да се прехвърли в кутии, в които също така трябва да има дупки и да се съхранява на сенчесто място. Но това не е достатъчно.
Какво ще се случи с черния дроб, ако ядем чесън всеки ден?
Не бързайте да отрязвате листата - много градинари са сигурни, че прехвърлянето на хранителни вещества от надземната към подземната все още не е приключило и продължава дори след изкопаване на главите от почвата.
Процесът на сушене е с еднаква продължителност на всички глави и той трябва продължи около 3-4 седмици. През това време те ще изсъхнат и ще изсветлеят. След това стъблата могат да се отрежат, като се оставят само 3-4 см от тях.
Корените също се подрязват. Подобно на "върховете", те трябва да бъдат отрязани не до основата - оставете около 2-4 мм. След това оставете главите на сянка още няколко дни, за да изсъхнат и тези места, след което можете да прехвърлите зеленчука в хартиени торби. Съхранявайте го на хладно място.
Вижте още: Чесън и лимон - всеки градинар трябва да знае тази рецепта
Благодарение на тези лесни за изпълнение трикове ще запазите свежестта и полезните свойства на чесновите глави през цялата зима. За да извлечете максимална полза от този зеленчук важно е не само неговото съхранение да се осъществи по правилния начин, но и да извършите едно просто действие преди консумацията му.
Този зеленчук освобождава най-много хранителни вещества, ако предварително се счука. За целта може да се използва хаванче или нож (не режете скилидките, а просто ги притиснете с него). Изчакайте няколко минути. При контакт с въздух счуканите скилидки освобождават повече алицин - именно на това вещество се дължат антибактериалните и антигъбичните свойства на зеленчука.